Yaşam

Google Lisansı

By  | 

New İstanbul okuyucularına merhabalar bu yazımda 2019 bitmeden gündem olan ve son zamanlarda herkesin kafasını karıştıran bir olayla ilgili yazı derliyorum. Google ile ilgili yaşanan son gelişmelerde Türkiye’de bir endişe kapladı. Geçenlerde Rekabet Kurumunun ‘haksız rekabete neden olduğu’ nedeniyle Google’a verdiği cezayla, Google, Türkiye’de satışa sunulacak yeni Android telefonlara lisans verilmeyeceğini söyledi. Peki bu ne demek? Android kullanıcılar için bundan sonra neler değişecek? Ve neler olacak?

Google’ın haksız rekabete neden olduğu gerekçesiyle rekabet kurumun ceza kestikten sonra Google’ı harekete geçirdi. Ve teknoloji devi ise iş ortaklarına mektup yolladı. Yeni çıkacak telefonlarda Android lisansı verilmeyeceğini paylaştı. Bu oldukça önemli bir gelişmeydi.

Şimdi sizinle Google’ın bu konuyla ilgili yaptığı açıklamayı okuyalım: “Ağustos ayında Rekabet Kurumu’nun kararı doğrultusunda Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda değişiklikler yapmıştık. Kasım ayında, Rekabet Kurumu bu değişikliklerin uygun olmadığı ve bu anlaşmalarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz yönünde karar verdi. Türkiye’deki kanunlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili anlaşma yapamayacağımız konusunda bilgilendirdik.

Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi, halihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Google’ın diğer ürün ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurumu ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz.”

Bu açıklama şu an satışta olan ve mevcut Android telefonlarda bir sıkıntı olmayacağını ortaya koyduğunu söyleyebilirim. Şu an kullandığınız ya da satın alacağınız Android telefonlarda herhangi bir sorun olmayacak,  güncellemeler alabilir ve Google servislerini de sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Peki bu kafa karıştıran kısmı geçtiksek nerede sorun yaşacağız diyenler olacaktır. Hemen o konuyada bir açıklık getirelim. Satışa yeni çıkacak yeni bir akıllı telefon modelini satın aldığınızda Google Play telefonunuzda olmayacak ve tabiki YouTube, Google Drive, Google Haritalar, Gmail gibi Google servisleri  telefonunuzda yüklü olmayacak. Peki Google Play Store’un olmadığı bir telefon ne anlama geldiğine bakalım: Örneğin Samsung’u yeni çıkan bir modelini telefonunu satın aldınız. Uygulamaları mecburen Samsung’un kendi uygulama mağazasından kurmak durumunda kalacaksınız. Samsung tarafında bir açıklama gelmişti tabi bu açıklama öncesi Samsung Türkiye’nin, Türkiye’den telefonları sürmeyeceği yönünde haberler geldiyse de Samsung Türkiye’nin Google’ın Türkiye’deki faaliyetleri ile aldığı kararıyla ilgili konuya resmi açıklama geldi isterseniz o açıklamayı okuyalım: ”Samsung Electronics olarak faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerin yasalarına göre ticari faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Türkiye’de Rekabet Kurumu’nun Google’ın faaliyetleri ile ilgili aldığı kararı ve bununla ilgili süreçleri yakından takip ediyoruz. 2020’de çıkacak yeni Galaxy ürünleri ile ilgili Türkiye’deki lansman çalışmalarımıza ve planlamalarımıza devam ettiğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız. Rekabet Kurumu tarafından yürütülen süreçle ilgili gelişmelere göre kullanıcılarımızı ve kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz.” açıklamada tam olarak net bir cevap olmasada düşüncem Samsung Türkiye’nin Türkiye’nin çekilme ihtimalinin olmadığı yönünde neden çekilmez diyenlere cevabım Samsung Türkiye telefon pazarının büyük kısmının ondan olmasıdır.

Android lisans olmadan telefonlara nasıl Google ve google servisleri yükleyebiliriz ya da böyle bir durum var mıdır? konusuna geri dönelim ve Android lisansı olmadan yeni çıkan bir telefon aldığınızda Google Play sonradan telefonunuza yüklemek istediniz bu mümkün olacak mı? Bazılarına göre APK ile internetten indirerek Google Play’i telefonlara yüklemek mümkün olacak. Ancak Google buna izin vermeyebilir. Kendi düşüncem  bu sorunun kısa süre içinde çözülecek olması yönünde çünkü her iki tarafada çok karlı bir durum olmayacak olmasıdır.