Yaşam

Gaziantep Tahmis Kahvesi

By  | 

Gaziantep; yerel lezzetlerin ön planda olduğu, mutfağı oldukça zengin olan bir şehir. UNESCO tarafından 2015 yılında ‘ Yaratıcı Şehirler Ağı’na girmeyi başarmış olması da bizim için ayrı bir gurur.

Gaziantep’te festival olduğunu duyunca lezzet nereye ben oraya deyip yollara düştüm. Bu kez Antep Kazan Ben Kepçe oldum.

Eylül ayında düzenlenen GastroAntep festivalinde; antep yöresine özgü lezzetlerin bulunduğu stantlar, yerli ve yabancı şeflerin Antep’e özgü ürünler kullanarak hazırladığı lezzetler, yarışmalar,  sahne performansları gibi birçok etkinlik yapıldı. GastroAntep, her şeyden önce Gaziantep’in yöresel lezzetlerini uluslararası alanda tanınmasını sağladı. Yabancı şeflerin Antep fıstığı ile yeniden lezzetler oluşturması çok gurur vericiydi. Bu tür projeler, ülkemizin zengin mutfağını tanıtması açısından oldukça önemli. Festival 3 günde yurt içi ve yurt dışından 250 bin ziyaretçiye ulaştı. Ülkemiz için sevindirici haber!

Size festival boyunca içtiğim beyranlardan, yediğim ciğer, kebap ve katmerlerden bahsetmeyeceğim. Bizim konumuz kahve. Yani Gaziantep ile özdeşleşmiş tarihi bir mekan olan Tahmis Kahvesi.

İstanbul dışında bir şehirde geziyorsam mutlaka tarihi mekanları ziyaret ederim. Tahmis Kahvesi en eski kahvehanelerden. Tarihle iç içe olunca tam benlik deyip Bakırcılar Çarşısında yorulunca kendimi buraya attım.

Tahmis Kahvesi, Gaziantep’te toplumun kültürünü yansıtan en önemli aynalardan. Tahmis’in kelime anlamını merak edenler için hemen açıklayalım ‘ kahvenin döküldüğü yer’. Uzun yıllar ‘Löküslü Kahve’ ve ‘Tömbekeci Kahvesi’ olarak anılmış.

Tahmis Kahvesi, Türkmen Ağası ve Sancak Beyi olan Mustafa Ağı tarafından Mevlevihane Tekkesi’ne gelir getirmesi amacıyla 1635-1638 yıllarında yaptırılmış. Bir rivayete göre

 

Devamı New İstanbul Dergisinde….