Gündem

Etiket Hayat

By  | 

Bir parçacık Venüs’e evrilseydik sevmekten başka haddimiz olmazdı. El ele yürüyüp sevişseydik günbegün, spor salonu adında terli kokuşmuş insan akvaryumları kurulmazdı. Günü yaşamazken henüz, yarını planlamasaydık kimse erkenden yaşlanmazdı. Bindiğin atın senden evvel ezberi gibi, öleceğin şu dünyada o dönerken daha hızlı koşup yorulmazdın.

Sevmek dahil değer biçtiğiniz her şey tiksindirici. Markalarınızdan çırılçıplak soysam sizi, geriye kalandan memnuniyetsizliğiniz sizi tüketir. Etiketlerinizi enselerinize zımbalatırsınız.

Anane ve örflerinizin uydurma dayatmaları her birinizin, ötekini kafese sokmaya sebep. Dininiz yalan, teolojik tespitleriniz çıkarcı ve rantçı. ‘Daha’ kelimesini  salt ‘öğrenme(li)’ kelimesinin fiili başına taç edip mecburi bırakmalı hepinizi. Öğretilenlerin dışında, izleyip kâinatı tespit ettiğiniz bir şey yok. Çocuklarınıza, çocuğunuz yok ise itaat ettirebileceğiniz insanlara cebren ve hile ile bencilliğinizi beslemek için çizdirdiğiniz yol haritaları yoldan çıktı. Her öğretici sapağı kaçırttı insanlara.

Bilgelikte ezberci, reelde sosyal zekası eksilerde gezen, ayrıntıları fark etmemiş, kör, kıymetten bihaber insanlar inşa ettiniz. Her şekilde yok olmasına elbirliği ile imkan sağladınız öğrenebilecek gerçek insanların. Fikri sabiti idealist, idealist bir öğrenciyi “anarşik” belleyip infaz ettiniz. Varoluşu Adem ile Havva’nın incir yaprağından öteye götüremeyen, dolmayan boş şişeler gibi dizildiniz bir topun karşısına. En güçlü top sizi yıkıp kırdıkça “ya nasip” deyip nasibinizi aramak yerine nasiplendiniz cam kırıklarından. İnsan olmanın sebebine vakıf olmamış şu top dünyada, size çarpan topun hangi kalın cam kırığında patlayacağını göremeden sonunuza razı oldunuz. Razı olmayanları kuzinelerde yıllarca pişirip, lime lime ettiniz ruhlarını, tike tike yediniz akıllarını.

Bir insana evlat, ana, baba, işçi, köle vs, değer verip yol haritası çizdiniz. Herkes kendi yoluna dönsün. Bir haritası olsun istiyorsanız insanların yaşama dair, onlara sadece kağıt kalem verin. Ne çizecekleri sizi ilgilendirmez. Herkes kendi hikayesini yazsın ve hepimiz birbirimizi okuyup öğrenmek zorundayız. Başka bir çare yok ari gerçeğimiz için. Öğrenmek sizi özgür kılacak.

Düşün artık kadınların etek boylarından, göğüs dekoltelerinden. Bırakın erkeklerin araba markalarının ardında stepne olmayı. Çocuklara formüller öğretmeyin. Ya ölün ve insansız hava sahası yaratın yada birbirinize suni teneffüs olun.