Kültür-Sanat

Eşsiz Tarihiyle Asırlara Meydan Okuyan Topkapı Sarayı

By  | 

İstanbul’un görkemli tarihine an ve an eşlik etmiş bir yapı Topkapı Sarayı. Mimarisinden hikayesine kadar burada ki her detay insanı kendine hayran bırakıyor. Osmanlı döneminin vazgeçilmez ismi, nice padişahlara kucak açan Topkapı Sarayı ilk gün ki gibi ayakta durmaya ve sevenlerini ağırlamaya devam ediyor. 1460 yılında Osmanlı’ya hizmet vermeye başlayan sarayın müze haline gelmesi ise 1924 yılında gerçekleşiyor. Fatih Sultan Mehmet ile gözleri doldurmaya başlayan saray yaklaşık 400 yıl boyunca İstanbul’un başından geçenlere tanık oluyor ve Osmanlı padişahlarının evi haline geliyor. Yıllarla girdiği savaşı her defasında kazanmayı başaran ve bugünlere ulaşan Topkapı Sarayı şimdilerde  gezmeye doyamayacağınız bir müze.

Fatih Sultan Mehmet ve Topkapı Sarayı

Dönemin en ünlü yapılarından biri olan Topkapı Sarayı’nın temelinde birden fazla el var. Özellikle Fatih Sultan Mehmet ile anılan sarayın yapımında Alaüddin, Davud Ağa, Mimar Sinan, Sarkis Balyan gibi mimarlar da yer almış. Bir İstanbul Fatih’inin gözbebeği olan Topkapı Sarayı, İstanbul’un fethinden 7 yıl sonra yapılmaya başlanmış. Fatih Sultan Mehmet sarayın 8 yıl boyunca süren yapım aşması boyunca kendi fikirlerini sunmaktan geri kalmamış ve Osmanlı mimarisinin en güzel halini bu yapıda ortaya çıkarmış. İnsanı alıp bambaşka bir dünyaya götüren Topkapı Sarayı’nın büyüleyici atmosferini kimden aldığı ortada. Zamana meydan okuyan güzelliğiyle dillere destan olan yapı Fatih Sultan Mehmet’in anılarını yaşatmaya devam ediyor.

Topkapı Sarayı Müzesi Hakkında

Uzun zamandır müze olarak yerli ve yabancı turistleri ağırlayan Topkapı Sarayı Müzesi içerisine adım attığınız an kendinizi tarihin tozlu sayfalarına bırakıyor ve anın büyüsünü doyasıya yaşamaya başlıyorsunuz. Birden fazla bölüme sahip olan müzede ilk girişte bir avlu sizi karşılıyor. Daha sonra dar ve uzun koridorlardan oluşan harem bölümlerini keşfe çıkabilirsiniz. Burada yaklaşık 400 oda bulunuyor ve her odanın kendine has bir hikayesi var. Divan odası ve silah koleksiyonları Topkapı Sarayı Müzesi’nde göz çarpan diğer önemli yerler arasında. Ayrıca saray içerisinde girişteki avludan ayrı olarak başka avlular da var. 15. Yüzyıldan kalan ve sandıklarda saklanan elbiseler, hazineler ve Kutsal Emanetler, Topkapı Sarayı Müzesi’nde sergilenmeye ve Osmanlı tarihine ışık tutmaya devam ediyor. Her bölüm için uygulanan giriş ücreti farklı ve ziyaret sırasında uymanız gereken bazı kurallar var.

Müze Ziyaret Gün ve Saatleri

Topkapı Sarayı Müzesi’ni Salı günlerinin dışındaki her gün ziyaret edebilirsiniz. Salı günleri kapalı olan müzenin sezonlara göre de açılış ve kapanış saatleri değişiklik gösteriyor. Müze, Harem ve Aya İrini 09.00 – 16.45 saatleri arasında ziyarete açık. Müzeye son girişlerse 16.00’da. Gişeler son giriş saatinden sonra kapanıyor ve içeriye ziyaretçi alınmıyor. Yaz sezonunda ise Topkapı Sarayı Müzesi’nin son giriş saati 18.00.

Giriş ücretleri

Topkapı Sarayı Müzesine ayrı, Harem bölümüne ayrı bilet almanız gerekiyor. Biletlerinizi müzenin resmi internet sitesi üzerinden online bir şekilde ya da müze girişinde bulunan gişelerden kolayca temin edebilirsiniz. Harem bölümü hariç olarak müze gezisi için 40 Türk Lirası’na bilet alabilirsiniz. Harem ve Zülüflü Baltacılar Koğuşu giriş ücreti ise 25 Türk Lirası. Müze kartıyla da Topkapı Sarayı Müzesi’ne giriş yapabilirsiniz ancak kart Harem ve Aya İrini bölümlerinde geçerli değil.

Ziyaret Kuralları

Topkapı Sarayı Müzesi’ni ziyaret edecekseniz eğer uymanız gereken bazı kurallar var. Harem ve Kutsal Emanetler bölümlerinin ziyaret aralıkları o anki yoğunluğa göre belirleniyor. Eğer müze içerisinde bir yoğunluk varsa bir grup gezisini tamamlayana kadar belirtilen bölümlere giriş yasaklanıyor. Müze içerisinde fotoğraf çekmenin yasak olduğu bölümler de var. Bu nedenle uyarılara kulak vermenizde fayda var. Müze bölümlerine girişlerde bebek arabasına izin verilmiyor.

Aya İrini Hakkında

Ayasofya’dan sonra adından en çok söz ettiren kilise olan ve birçok yapının pabucunu dama atan Aya İri’nin tarihi 330’lu yıllara kadar dayanıyor. Kutsal Barış anlamına gelen bu isim yılların yorgunluğunu da beraberinde getirmiş. Naos, Narteks ve Atrium olarak adlandırılan 3 bölümden oluşan Aya İrini Anıtı’nın ayakta kalan örneklerinden biriyse Atrium. Topkapı Sarayı Müzesi’ne bağlı olan Aya İrini İstanbul’un fethinden sonra camiye çevrilmediği için orijinalliğini koruyarak günümüze ulaşmış. Topkapı Sarayı Müzesi’nin bölümlerinden biri olarak karşınıza çıkacak olan bu tarihi yapının ziyaret saatleri yaz sezonu için (15 Nisan – 30 Ekim) 09.00 – 18.00 kış sezonu içinse (30 Ekim – 15 Nisan) 09.00 – 16.00. Ayrıca Aya İrini’ye girmek için 20 Türk Lirası karşılığında bilet almanız gerekiyor.