Gündem

En çok gelişen şehir İstanbul

By  | 

kızkulaesiİstanbul, son 5 yılda dünyanın en çok gelişen şehri oldu. Gayrimenkul konusunda finansal ve profesyonel hizmetler sunan Jones Lang LaSalle (JLL) tarafından yapılan Business of Cities 2015 araştırmasına göre İstanbul, 2010’dan bu yana kaydettiği performans ile dünyada en çok gelişen şehirler arasında ilk sırada yer aldı

JLL Şehir Araştırmaları Merkezi tarafından hazırlanan çalışmaya göre İstanbul’u Moskova, Bombay, Seul ve Dubai takip etti. Liste, 200’ü aşkın küresel şehir endeksi içinden, gelişime ilişkin 6 endekste 2010’dan bu yana kaydedilen değişimler baz alınarak hazırlandı.
Finansal servislerden şehir imajına dek birçok farklı başlıkta değerlendirilen şehirler içinde İstanbul en çok gelişim kaydeden şehir oldu. Araştırmada İstanbul için, “Finansal servislerin kıyı bölgesi tedarikçisi olarak konumunu daha da güçlendirdi. Ölçeği ve ulaşım olanakları sayesinde, etrafındaki orta büyüklükteki şehirlerle süregelen bir birleşme içinde olduğu görülüyor” denildi.

Standartlar yükseldi
JLL Türkiye Başkanı Avi Alkaş, bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen araştırmaya konu olan şehir endekslerinin stratejik fırsatlar açısından önemine dikkat çekti.
Başta İstanbul olmak üzere Barselona, Santiago ve Seul’un performanslarının şehirlerin endekslerdeki pozisyonlarının nasıl değişebildiğini gösterdiğini vurgulayan Alkaş, “Bu değişiklikler, standartların yükselmesi, algıdaki değişim, yeni bilgi tedariki ve iş ortaklıkları angajmanı gibi birçok farklı mekanizma aracılığıyla gerçekleşebiliyor” şeklinde konuştu.