Eğitim-Sağlık

ELEŞTİRİ KÜLTÜRÜ NASIL KAZANILIR?

By  | 

Bu ülkenin en büyük sorunlarından birisi de ne biliyor musunuz?

Herkesin birbirine laf sokmaya çalışması..

Biz genellikle eleştirmek için dinleyen bir milletiz.Anlamak için değil.Biri birşey mi dedi?Biri birşey mi yaptı? Birşey mi üretti?Bir konuda görüş mü belirtti?

Hemen “olumsuz+yıkıcı” eleştiri kılıçlarımızı çıkarıp karşımızdakine saplıyoruz.Oysa eleştirel olmak “yapıcı”olduğu zaman faydalı.Bilim, sanat, kültür.. herşey bu sayede inovatif değer kazanıyor.

Biz ne yapıyoruz?Anında karşımızdakini dumur edecek, hevesini kaçıracak, acıtacak bir ok saplıyoruz.Hatta hakaret ederek kafasına balyoz indiriyoruz.

Oysa eleştirinin bu şekilde yıkıcı olmasının bile bir ruh sağlığı bozukluğu olduğunu biliyor muydunuz?

Eleştirmek iyidir.Ama tek şartı yakmadan, yıkmadan, kırmadan, dökmeden bunu yapmak..

Özellikle de bazı genç arkadaşlara bunu söylemek istiyorum.Heyecanlısınız, kanınınız kaynıyor ve kendinizi ispatlama derdindesiniz.Biliyorum.Ama azıcık sakin olun.Önce meseleyi anlayın.Sonrasında da olgun bir tavır göstermeyi öğrenmeye çalışın.Bu sizin gelecekte daha olgun ve güvenilir olmanıza yardımcı olacak bir tutum.

Peki eleştiri kültürü nasıl kazanılır?

Temel kural sağlıklı düşünmekten geçiyor. Hoşgörü ve tevazu ise bunu takip eden diğer kıstaslar. Hayatımızın herhangi bir aşamasına eğer bunları sokamazsak korkarım ki yıkıcı olmaya da devam edeceğiz………

 

Devamı New İstanbul Dergisinde….