Gündem

Doğukan Tufan İle Yaz Kenara

By  | 

Tarzı, Klibi ve yepyeni Single ile önümüzde ki günler de adını sıkça duyacağımız bir müzisyen. “Yaz kenara”  adlı single ile müzik severlere merhaba diyen Doğukan Tufan ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik

 

*Kendinizden biraz bahsedermisiniz?
İstanbul’da doğdum. Müzik ile ilk tanışmam annemin hediye ettiği piyano ile başladı. Tuşlarına bastığımda çıkan sesleri taklit ederek ilk bireysel şan eğitimimi aldım sanırım. Lise yıllarım da ise ilk sahnemi aldım ve olmam gereken yerin sahneler olduğuna emindim artık.. Spotların altında sizlerin karşısında şarkılarımı söyleyebilme düşüncesi benim en güçlü sebebim olmuştu. Ben sanki dünyada ki bütün aşkları, savaşları, tutkuları, bütün aymazlığı içinde yaşayan insanlardanım. O gün, ilk şarkımı söylediğimde, ilk kez içimdeki tüm coşkuyu tam anlamıyla dışarı vurabildiğimi fark ettim. İnsanlar sahneye çıktıklarında rol yapıyorlardı; ben hayatımda ilk defa kendim gibi hissettim. Lise bittiğinde ODTÜ Uluslararası İlişkiler ve Siyaset bölümünü kazandım; fakat ben yola çıkmak istedim. Belki bir aşkı atlatmaya yetecek kadar bir süre yolda olmak. Polonya’nın Varşova kentinde özel bir üniversitede mimarlık bölümüne başladım ve eğitimimi dereceyle sürdürdüm. Bu yolda dünyanın birçok yerini gördüm, hayatı değerli kılan anların bir gün anı olacağı bilincinde olarak o anları yaşarken anılaştırdım. İnsanlar biriktirdim, hikayesi olan şarkılar yazdım. Hayat hızla giden bir arabanın içindeyken dikiz aynasına yansıyan tüm o detaylarsa, bütün o detayları yazarak çok uzun bir yoldan geldim, yolun en güzelini beraber yürüyelim diye.. Birbirimize duygula
rımızı salt konuşarak ya da susarak ifade edemeyiz. O yüzden ben şarkılarımı söylerken bana hep bir ağızdan eşlik edin, sesiniz sesime karışsın ki duygularımız kitleleri, ülkeleri, kişileri aşsın. Hep bir ağızdan yolumuza engeller koyan, büyüdüğümüz fakat büyürken hayallerimizin küçülmesi gerektiğine inandıran, kendi korkaklıklarını ve yeteneksizliklerini bizle tatmin etmek isteyenlere karşı YAZ KENARA diye haykıralım..Uzun bir yoldan geldim, caz gibi uzun ama sıkmayan ve benim yolumda aşk var, özgürlük var, sonsuzluk ve tutku var; eğer sizde varsanız ilk sözlerimi yazın kenara çünkü başlangıçlar sonlardan daha değerlidir.
* Yeni çıkan Single’ın hikayesini anlatır mısınız? Bu projede kimler ile çalıştınız? Tüm yaşanmışlıklara, tüm aşklara, tüm acılara bir yaz kenara demek istedim sanırım. Hazırlık aşaması yaklaşık 6 ay kadar sürdü. Oldukça güçlü bir ekiple yol aldım bana her daim destek oldular. Çok zorlu bir süreç, oldukça gelgit dönemlerim oldu, bu noktada hep elimde tuttular. Bu sürecin başlamasına prodüktörlüğümü ve düzenlemeleri yapan çok değerli Nida Şan öncü oldu. İlk günden beri her zaman yanımda olan, sadece müzikal hayatımda değil, her konuda destek olan, yol gösteren menajerim Süreyya Gökhan, Yapımcılarım Kemal Kekeva ve Mustafa Kekeva ile bir
Tarzı, Klibi ve yepyeni Single ile önümüzde ki günler de adını sıkça duyacağımız bir müzisyen. “Yaz kenara”  adlı single ile müzik severlere merhaba diyen Doğukan Tufan ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.
araya getirdi.Ve tabi birbirinden değerli müzisyenler Elektro gitarlar da Metehan Köseoğlu, Akustik gitar da Serkan Geçin, basgitarda Görkem Oker, kemanlarda, Hande Şan, Altuğ Öncü, Onur Nar, vokal de ise Pınar Çubukçu Yaz Kenara şarkım daki duygularımın dinleyiciye aktarılması konusunda yüreklerini ortaya koydular.
*Biraz klibinizden bahseder misiniz? Şarkının klibi çok özel bir ekiple oldukça farklı bir senaryo ile çekildi. Ahu Şentürk ve Kemal Kekeva’nın birlikte çektiği klipte, iki yönetmenle çalışmanın yanı sıra sanat yönetmenliği Tude Berberoğlu, Görüntü yönetmenliği ise Aşkın Sağıroğlu tarafından yapıldı. Klipte ikiz kardeşler Gizem ve Ecem Karataş bana eşlik ettiler.

 

*Albüm yapmak yerine neden single?
Bu aslında çok sık sorulan bir soru, bildiğiniz üzere artık albüm satışı cd olarak odlukça düştü. İşler tamamen dijital ortamlarda yürüyor, İnternet il e beraber her şey çok hızlı tüketilmeye başladı. Gündemde kalabilmek için sürekli yeni projeler sunmak zorundasınız. Bu nedenle albümde ki çoğu şarkınız insanlara ulaşmadan silinip gidiyor. Oysa şarkıların her biri sahibi için oldukça özel ve kıymetlidir.
*Bildiğimiz kadarı ile söz ve müziği size ait şarkılar yapıyorsunuz bu tarafınızdan bahseder misiniz? Hali hazırda başka besteler var mı?
Kendimi bildim bileli bir şeyler yazıp, karalıyorum aslında,  kimseye anlatamadığım duygularımı hatta yüksek sesle kendime bile itiraf edemediklerimi, kendimce bir dışa vurum yöntemi, kendimi bulduğum bir dünya diyebilirim. Oldukça fazla söz ve bestelerim var ve sürekli yenileri ekleniyor bunlara. İnandıklarımda sizinle hayat buluyor.
*Bundan sonra sırada bir albüm veya single proje olacak mı?
Şuan yaz kenara şarkısının akustik versiyonuna klip çekiyoruz. Şarkının orijinal versiyonun yanı sıra akustik versiyonu da oldukça başka bir tat ve dokuda oldu. İnanıyorum ki Yaz Kenara şarkımın akustik versiyonunun da müzik severlerde ayrı bir yeri olacak. Daha sonra ise yaz başında yeni bir şarkı ile tekrar müzik severlerle buluşmayı planlıyorum.
Sahne  konser çalışmaların olacak mı? Dinleyicilerin sana nerden ulaşabilir?
Şuan sahne için yoğun bir şeklide repertuar çalışması ve provalar yapmaktayım. Seyircinin karşısına gerek repertuar gerek ise sahne performansı olarak etkileyecek şekilde çıkmak istiyorum. Bu nedenle dir ki hem repertuar hem de dans provaları yoğun geçmekte. Yaz ayında bir çok tatil beldesinde sahne almak üzere tüm çalışmalarımızı yaptık. Ne zaman nerde sahne alacagımı ise sosyal medya hesaplarımdan İnstagram da: dogukan. tufan, twitterda dogukantufann, facebookta dogukantufanofficial dan takip ederek öğrenebilirler.
İstanbul senin için ne anlam ifade ediyor?
Kalıplara uymayı reddettiğinden, her sokağın da başka bir kenti yaşatan, her köşesine başka bir anı sığdıran şehir…
Röportaj için New İstanbul Dergisine teşekkür ediyorum.