Yaşam

Çin çayı

By  | 

Çin çayından bahsedildiğinde tek tip çaydan bahsetmek doğru olmaz. Çünkü çay işlenme sürecine ve tekniklerine göre sınıflandırılmaktadır. Çin Çayının; Beyaz , Yeşil , Sarı , Oolong, Keemun gibi çeşitleri bulunuyor. Farklı bitki yaprakları, Çin yöntemleriyle işlenip hazır hale getiriliyor.

Beyaz Çay, baharda açılan baharda açılan ilk tomurcukların toplanıp buhar ile soldurup kurutulmasıyla elde ediliyor. Rengi beyaz ve renksiz değildir. Lezzeti siyah ve yeşil çaya göre daha hafiftir. Beyaz çay gerçek çaydır ve en az işlenmiş olanıdır. Beyaz çay, beyindeki uyaranları sakinleştirerek odaklanmayı arttırırken aynı zamanda rahatlamanıza yardımcı olur. Araştırmalar kötü kolestrolü düşürdüğünü göstermiştir.

Yeşil çay, taze toplanmış yaprakların buharla muamele edilip fermentasyon tehlikesinden uzaklaştırılarak kurutuluyor. Bu sayede taze bitkilerin içerdiği yararlı bileşenler değişikliğe uğratılmamış oluyor. Yaprakları koparıldıktan sonra ateşleme sürecinden geçiyor ve fermente olmamış çaylar arasında yer alır. Yeşil çay alerji mevsiminde oldukça etkili. Bunun dışında göz sağlını destekler. Kolestrolü dengeler. Kanserle mücadele eder. Yeşil çay bitkisi, içinde bulundurduğu antioksidan maddeler sayesinde canlıların ömrünü uzatır.

Sarı çay, nemli çay yapraklarının doğal yollardan kuruması sağlanarak elde edilir. Serilerek doğal şartlarda kurutuluyor. Çok tercih edilen bir çay türü değildir. Ciltteki kırışıklıkları ve lekelerin oluşumunu engeller. Ateroskleroz hastalığını önler.

Oolong çayı, yaprak soldurulduktan sonra kısmen okside ediliyor. (%7, %20, %50, %70 gibi) Sonrasında oksidasyonu durdurmak için sabitlenip, şekillendirilip kurutuluyor. Çinlilerin en çok tükettiği çay Oolong çayıdır.  Oolong Çayı, yaklaşık 400 yıldır Çinde oldukça tüketilen geleneksel bir çaydır. Siyah ve yeşil çaydan ayrılan farkı işlenme biçimidir. Yeşil çaya göre daha fazla siyah çaya göre daha az işlenir. Birçok hastalığa da iyi geldiği düşünülür. A,B,C, E, K vitaminlerini içermesinin yanında kalsiyum, potasyum, selenyum, magnezyum, bakır minerallerini içerir. Kemik hastalıklarına ve kansere karşı koruma sağlar. Felç geçirme riskini azaltır. Egzama gibi cilt hastalıklarına iyi gelir. Kan şekerini düzenler. Düzenli tüketilmesi sayesinde zihinsel performansı arttırır. Kolestrolü dengeler. Kalp krizi geçirme riskini azaltır. Sindirimi rahatlatır, mideyi yatıştırır. Saç dökülmesini önler. Saçları yumuşatır. Yaşlanmayı geciktirir. Beyaz çayın; cilt güzelliği sağlar. Vücutta bulunan virüs ve bakterilerin etkili bir şekilde yok edilmesini sağlar. Cildin tazelenmesini sağladığı için pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Pu arh çayı, yeşil, siyah ve oolong çayıyla yapılan fermente çaydır. Çay yapıldığında kırmızı bir renk alır. Birçok faydası bulunmaktadır. Kolestrol düzeyini etkiler. Dalak ve mide için kan temizleyici görevi görür. Sindirime yardımcı olur. Kilo vermeye yardımcı olur. Kırmızı çay diğer çaylara göre çok popüler değildir.

Çin çayının yan etkisi olduğu da unutulmamalıdır.

Yan etkileri; Çok fazla tüketilirse mideyi tahriş edebilir. Kabızlık, reflü ve bulantı sorunlarına yol açabilir.

 

Günümüzde artık insanlar sağlıklı beslenmeye yönelmiş durumda. Sağlıklı beslenmeyle birlikte sağlıklı içecekler de trend olaya başlıyor. Mesela önceden 3. nesil kahve dükkanları varken artık dünyanın her yerinden çayların bulunduğu dükkanlar faaliyet göstermeye başlıyor. Bu tür çayların en önemli özelliği çok az kafein içermesi ve sağlıklı olmaları. Bu çayların en başında da Çin çayları geliyor.

Doğallığı sebebiyle çay çeşitlerinin arasında en fazla rağbet gören ise Uzakdoğu çayları. Uzakdoğu çayları arasında Çin çayları oldukça popüler. Beyaz, yeşil,  sarı , kırmızı, Mahcha, Oolong, Pu erh gibi birçok Çin çayı çeşidi var. Sınıflandırma, çayın işleyişine, fermantasyon sürecine ve hasat zamanına göre değişiklik gösteriyor. Bu yüzden bazı çayların aroması daha hafifken bazı çayların aroması daha baskın olabiliyor.

Bu tür çaylar herhangi bir katkı maddesi içermemesinden dolayı oldukça fazla tercih ediliyor. Birçok vitamini içinde barındırıyor. Kanseri önlemesi, kemik sağlığını ve sindirim sistemini desteklemesi, felç gibi hastalıkları önlemesi, sindirime iyi gelmesi gibi faydaları da bulunuyor. Ayrıca cilde olan etkilerini de göz önünde bulundurmak gerek.

İstanbul’da Çin çay çeşitlerini deneyebileceğiniz birkaç mekandan bahsetmek istiyorum.

       Chado Tea

‘Çayın asıl önemli faktörü tat olduğu sanılsa da aslında kokusu ve yapısı olduğunu belirtiyorlar.’ Japonya, Çin, Hindistan, Güney Afrika gibi farklı ülkelerin çaylarını deneyebileceğiniz bir mekan. Oolong, Pu-erh gibi nadir çaylarında olduğu 80 çeşit çay bulunuyor. Majör, Macha gibi çaylar Chado Tea ‘nin ön plana çıkan çay türleri. Machayı sade, sütlü, dondurmalı olarak tercih edebiliyorsunuz. Detokslarda da sık kullanılan bir çay türü.

Çaylar kendi ritüeli ile sunuluyor. Yani Japonyada nasılsa o şekilde sunuluyor. Ayrıca kurutulmuş meyvelerden yapılan soğuk çayları da bulunmakta. Chado Tea ‘da tasarım demlikler, fincanlar, özel mumlar, çay hakkında yazılmış kitapları da bulabilirsiniz.  Buraya geldiğiniz zaman çayın hasadı, işlenişi, hakkında detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz. Birçok yerde şubesi bulunuyor. En fazla çeşit bulabileceğiniz şube Cihangir şubesi. Arnavutköy, Topağacı, Ankara Next Level, Cihangir. Aynı zamanda chadoteashop.com adresinden online olarak da sipariş verebiliyorsunuz.

Asia Chai Art

Adından da anlaşılacağı gibi Asya Çay Sanatı. Çay değil kültür demliyoruz diyerek yolculuklarına  2010 yılında başlamışlar. İsminin hakkını veren bir marka. Farklı bölgelerin çaylarını tarihinden üretilişine demleme sitillerinden püf noktalarına kadar her şeyi insanlara anlatmak ve insanlara nitelikli çay sunmak en büyük hedefleri.

Kısa bir süre önce mağazasını kapatan Asia Chai Art, şu anda online olarak asiachaiart.com internet adresinden hizmet vermeye devam ediyor. Çin, Japon, Hindistan, Sirilanka gibi 30 ülkeden gelen çayları sevenleriyle buluşturuyorlar. Asia Chai Artta dünyanın dört bir yanından gelen 70 çeşit farklı nitelikli çayları bulabilirsiniz ya da kendi istediğiniz aromalı çaylarınızı oluşturabilirsiniz. Birçok kafe, restoran ve otellerin menüsünde de Asia Chai Art’ın özel karışımlı çaylarını bulabilirsiniz