Röportaj

Buika İle Çok Özel

By  | 

Buika,”Para Mi” ile hayranlarına yepyeni şarkılarını sunarken,7 Temmuz’da Antalya’da Türk dinleyicilerine kariyerinin unutulmaz şarkılarını söyleyerek muhteşem bir müzik şöleni yaşatacak. Bu müzik şöleni öncesi tüm zamanların en başarılı müzisyenlerinden Buika ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Buika’nın müzik kariyeri nasıl başladı?
Müzik hayatımın bir parçasıydı. Annem, kardeşlerim ailecek şarkı söylerdik. Enstrümanlara da özel bir merakım vardı. Zaman içerisinde melodilerin üstüne içimden geldiği gibi sözler yazmaya başladım. Teyzemin yerine bir lokalde sahneye çıkıp şarkı söylemeye başlamamla profesyonel müzik hayatım da başlamış oldu. Şarkı söylemek ve yazmak beni rahatlatıyordu. Müzik benim için doğal bir ihtiyaçtı.

Mayorka’da büyüyen Afrika kökenli İspanyol bir sanatçı olarak Buika’nın müziği en çok nereye ait?
Sahne tüm bu farklılıkların ve kimliklerin ortadan kalktığı bir yer. Kendimi huzurlu hissettiğim her yer benim evim gibi. Müzik, fikir inanç ırk dil tanımıyor zaten müziğin tüm sihri de burada.
Latin Grammy ödüllünüz var, ünlü caz kulübü Blue Note’da da sahne aldınız. Müziğe ilk başladığınızda böyle bir kariyer hayal ediyor muydunuz?
Ödüllendirilmek gurur verici satış ve ödülden çok dinleyicilerimle aynı duyguları paylaşıyor olmak beni mutlu ediyor. Şu ana kadar 22 ülkede 7 albümüm yayınlandı neredeyse dünyanın yarısında gerçekleştirilen turlar ve konserlerle Fransa, Amerika, Arjantin, Meksika, Asya, Avusturalya, Türkiye gibi birçok ülkede dinleyicilerimle buluştum. Sahnede olmak benim için özgürlük demek. Müzikle, dinleyicilerimle buluşabildiğim için kendimi şanslı hissediyorum.

Para Mi’de dünyaca ünlü Manzanita’nın Ni Contigo Ni Sin Ti şarkısını sizin yorumunuzla dinliyoruz. Bu şarkıyı söylemeye nasıl karar verdiniz?
Manzanita dünyanın en önemli Flamenko gitaristlerinden biri. Para Mi seçilen şarkılar ve yorum itibari ile Flamenko’nun daha ağır bastığı bir çalışma oldu. Şarkıyı çok seviyordum. “Ni contigo ni sin ti” şarkısına da cover olarak yer vermek ve kendi yorumumla insanlarla paylaşmak istedim. Her şarkı bana bir sanatçı olarak yeni bir pencere açıyor.

Buika şarkıcı olarak birçok insanın idolü, müziğe ilk başladığınızda sizin örnek aldığınız isimler kimlerdi?

Kariyerim içerisinde müziğine hayran olduğum pek çok isimle çalışma fırsatı yakaladım. Bu açıdan çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Anoushka Shankar, Chick Korea, Niño Josele, Mariza, Bebo & Chucho Valdes, Luz Casal, Ivan “Melon” Lewis, Jose Luis Perales, Seal, Armando Manzanero, Nelly Furtado, Javier Limon gibi birçok üstadla çalıştım. Bizlere armağan olduğunu düşündüğüm birçok şarkıcı var. Chavela Vargas, Michael Jackson, Whitney Houston bunlardan bazıları.

7 – 8 Temmuz’da hayranlarınız bu kez sizi Antalya’da dinleyecek. Bizleri nasıl bir konser bekliyor?

Bu konserlerle yeni şarkılarımı Türkiye’de ilk kez seslendireceğim için çok heyecanlıyım Para Mi’den şarkılar ile kariyerimin en çok sevilen şarkılarından oluşan bir repertuvar hazırladım. 7 Temmuz’da Finike Arykanda Antik Tiyatrosu ve 8 Temmuz’da Arif Nihat Asya Açıkhava Tiyatrosu’nda dinleyicilerimle buluşacağım.
Türkiye hayranlarınızın sizi çok yakından takip ettiği bir ülke. Türkiye’de bu kadar sevilmenizi neye bağlıyorsunuz?

Türk dinleyicisinin kariyerimde özel bir yeri var, yıllardır Pasion Turca sayesinde dinleyicilerim ve ben birbirimizi çok iyi tanıdık aramızda çok sıkı bir bağ oluştu. Sıcakkanlı insanlarınızı, yemeklerinizi, kültürünüzü çok seviyorum. Yeni şarkılarımı sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

 

Devamı için…

E-Dergi