Kültür-Sanat

Bir günde Eskişehir

By  | 

Eski çağlarda birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, Dorylaion olarak anılan dilimize Eskişehir olarak çevrilmiş bir kent.  Sakarya ırmağının en uzun kolu olan Porsuk Çayı’nın en doğal güzelliklerinin bir arada bulunduğu şehir. Eskişehir, tarihi zenginliklerinin yanı sıra yer altı suları ile de ünlü. Günyüzü Çardak Kaplıcası, Hasırca, Sakarıılıca gibi kaynak suları bulunuyor.  Bu mevsimde oldukça yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor.

 

Sadece doğal güzellikleriyle değil Çibörek, Haşhaşlı Çörek, Karakedi Bozacısı, Mercimekli Bükme, Met Helva, Petifur gibi lezzetleriyle de oldukça meşhur.

 

Eskişehir’de nerede kalınır? Bir günde neler yapılır? Nereleri gezebilirim? Eskişehir tarihi lezzet durakları nelerdir? gibi sorular aklına takılanlar için bu yazım. Size rehber olması dileğiyle.

 

 

Eskişehir’de nerede kalınır?

 

Şehrin içinde ama şehre uzak gibi Tasigo Hotel

 

Ben konaklama olarak OdunPazarın’da tepede bulunan TasigoHotel’i tercih ettim. Tasigo Termal Hotel’i tercih sebebim; doğayla iç içe olması. Odun Pazarı’na merkeze yürüme mesafesinde.  Eğer bu mevsimde gidecekseniz hamam, sauna, spa gibi aktivitelerden de faydalanabilirsiniz.

 

TasigoHotel’de güne açık büfe kahvaltıyla başlıyorsunuz. Peynir ve zeytin, domates-salata çeşitleri ve şarküteri bölümü klasik açık büfe çeşitleri. Tasigo’da Eskişehir’i anımsatan bir bölüm daha var. O da haşhaşlı lezzetlerin olduğu bölüm.

 

 

Tarihle iç içe yaşanmışlıklar semti Odunpazarı

 

Eskişehir tarihle iç içe.. OdunPazarın’da dolaştığınızda eski günlere özlem duyuyorsunuz. Birbirine selam veren,  Türkçenin hala esnaflarda kullanıldığını görmeniz muhtemel. Günümüzde market olarak adlandırsak da burada halen  Bakkaliye.

 

Odun Pazarı’ndaki taş evler, Osmanlı dokusunu hissedebileceğiniz bir bölge.

 

Çarşı içindeki müzeleri ziyaret edebilir ya da benim gibi mekanlardan birinde soluklanabilirsiniz.

 

Kırım Tatar Börekçisi

 

Şüphesiz Eskişehir merkezde en eski ÇibörekçiPapağan’dır. Ancak daha önce deneyimlediğim için bu kez Odunpazarı’ndaki “Kırım Tatar Çibörekçisi” nidenedim. Lezzeti yerindeydi. Tavsiye ederim.

 

Odun Pazarı’nda bulunan Şelale Park’ta gün batımını izleyebilirsiniz. Eskişehir ayaklarınızın altında.

 

 

Eskişehir’in en ünlü yiyeceklerinden haşhaşlı çöreğin adreslerinden “Murat Pastanesi”

 

Yılların pastanesi olan Murat Pastanesi’nde öğlen taş fırın simit çay ve haşhaşlı çöreklerinden yedim. Güler yüzlü ve samimi bir işletme. Eskişehir’de yorulduğunuzda bir çay molası için burayı tercih edebilirsiniz. Reşitpaşa caddesinde.

 

Eskişehir’in ünlü tarihi helvacısı “Tanınmış Helvacı


Eskişehir’de Değirmen sokakta bulunuyor. Birçok helvacı var. Ancak en ünlü olan Tanınmış Helvacı. Tanınmış Helvacı’yı diğerlerinden ayıran özellik. Şeker, glikoz yerine şeker pancarı kullanması.

 

Burada adettendir dediler. İstanbul’a giderken helva götürülürmüş. Bende tahin ve met helvası aldım. Helvası taze ve ağızda dağılıyor. Uğrayacak olanlar için dipnot. Tarihi helvacı saat iki-üç gibi kapanıyor. Bir de maalesef kredi kartı geçerli değil.

 

Eskişehir merkezde haşhaş almak isteyenler için önerim ‘HaşhaşçıDedeş‘ Doğal ve taze olarak çekiyorlar.

 

Eskişehir’de güzel bir akşam yemeği yemek isterseniz önerebileceğim adres ‘Ciğerci Ahmet’ .

 

Urfa’ya özgü lezzetlerin sunulduğu, yöresel kıyafetlerle hizmet eden çalışanların olduğu ve türkülerin çalınıp söylendiği bir geceye hazırlıklı olun!

 

Otantik ortamı ve lezzetlerinden dolayı Türkiye’nin dört bir yanından uğrayan ziyaretçileri var. Sadece lezzetler değil. Ciğer sipariş ettikten sonra yanında bol meze çeşidi geliyor. 19:00 civarı canlı müzik show başlıyor. Yemeğinizi yerken bir yandan da eğleniyorsunuz.

 

Ve son olarak; Tebdil-i mekânda ferahlık vardır diyor yazıyı sonlandırıyorum.

 

Eskişehir’e yolunuz düşerse İstanbul Kazan Ben Kepçe’nin kulaklarını çınlatmayı  unutmayın!