Göze Çarpanlar

Barış Özcan & Dünyadan Sesler

By  | 

Bu sayıda sizlere enfes iki YouTube kanalında bahsetmek istiyorum. İkisi de bana göre muhteşem, hatta tanımayanların Türkiye’de var mıydı böyle işler diyeceği, tanıyınca iyi ki tanımışım deyip, biraz cimrilik yaparak kendine saklayacağı, aman inşallah yorumlar falan absürtleşmez veya kapanmaz deyip sahipleneceğiz türden iki YouTube kanalı. Öncelikle Dünyadan Sesler’den başlayayım. Ancak yapılan iş o kadar kaliteli ki ayrı ayrı başlık açmalı…

Dünyadan Sesler
YouTube’de favori müzik kanalım. Ben dâhil abonelerinin tamamının öyle düşündüğüne eminim. Cümleye böyle giriş sebebim hemen her gün yastığa başımı koyduğumda ya da işten sıkıldığım her hangi bir zaman da ki çalışırken müzik dinleyenlerden değilim, ilk açtığım müzik kanalı olması. Bu kanalın sahibini, müzikleri paylaşanları bilmiyorum. Tek bildiğim kâr amacı gütmeden yayın yapan bir kanal olduğu ve takip ettiğim kadarıyla Türkiye’de bu alanda tek olduğudur. Dünyanın farklı yörelerinden birçoğunun adını sanını bilmediğimiz ne kadar enfes eser ve müzisyen varsa Türk kullanıcılarıyla paylaşan dinleyicilerini özel hissettiren bir video paylaşım kanalı Dünyadan Sesler. Başarılarının devamını diliyor henüz bilmeyenlere ise şiddetle tavsiye ediyorum.

Barış Özcan
Yaptığı iş gereği tanınan bir isim Barış Özcan. TV de yayınlanmış belgeseller, ajansı ve birçok şirkette yaptığı etkileyici konuşmalar… Ancak onu bu satırlara daha doğrusu gönlüme taşıyan işi YouTube kanalı. Zira bambaşka bir adam Barış Özcan. Sevimli, içten, bilgili ve paylaşımcı bir ruha sahip ve tüm bunları öylesine yansıtıyor ki ekranın karşısına stiliyle, duruşuyla ve ses tonuyla insanı mest ediyor. Onu övmek için kelime bulmak zor. Amma yaptın dünyada bir sürü örneği var vesaire diyenler için peşinen söyleyeyim az bile söylüyorum. Çünkü ülkemizde ilk ve çok değerli olduğunu düşünüyorum. Kısaca tanıtmak gerekirse, Barış Özcan kendi ismini verdiği ve kendine has üslupla sanat, tasarım, teknoloji hikâyeleri anlatan, anlatırken düşündüren, bilgi içerikli videolar ile öğreten, canım ülkemin gururu olup YouTube’ın dünyada seçtiği 12 barış elçisinden yine YouTube tarafından davet edilerek bu panelde konuşma yapan üç kişiden biri. Anlayacağınız ismiyle övüneceğimiz, övünmekle kalmayıp kendisinden çok şey öğreneceğimiz, henüz değeri de anlaşılamamış değerli bir isim. YouTube’de herkesin yaptığını yapmayarak, abuk sabuk içerik üretip, sörvayvır videoları yayınlayıp ünlü olma, para kazanma ve takipçi kazanma gibi dertleri olmayan, bilgiyi karşılıksız paylaşan bir adam Barış Özcan. Son yıllarda gün geçtikçe popülaritesi artan video paylaşımına farklı bir soluk getiren içeriğiyle, her geçen gün daha fazla insanın dikkatini çeken ve tüm izleyenlerini sırf böyle bir kanalın olması dolayısıyla hem sevindirip hem gururlandıran Barış Özcan’a teşekkür ediyor ve herkese tavsiye ediyorum.