Magazin

Aykut Kuşkaya ile Yeni Albümünü Konuştuk

By  | 

Klasik olacak belki ama müziğe başlama serüveniniz…

Özellikle babam rahmetli Feridun Kuşkaya başta olmak üzere, müzikle oldukça ilgili bir ailede büyüdüm. Halen dağarcığımda yer alan pek çok türkü ve sanat müziği formundaki şarkılar çocukluğumdan kalmadır. Piyano, flüt, trompet ve mandolin gibi çalgılar sonrası bağlama dersleri aldım. Fakat kendimi sözlerle de ifade ederek, ilk bestelerimi yapmam gitarla mümkün oldu. Çeşitli müzik yarışmalarında elde ettiğim dereceler sonrası, 88 yılında “İlk Cemre” ve sonrasında 94 yılında ilk solo albümüm olan “Umut Sancısı” ile profesyonel anlamda müzik yolculuğum başlamış oldu.

*Yorumculuğunuzun yanında besteci kimliğiniz de var.  Besteleri yaparken nelerden etkilenirsiniz? Zira aşkı hem ilahi hem beşeri yönüyle anlatan besteleriniz olduğu gibi, toplumsal sorunlara işaret eden veya yol gösteren dizeleriz de var. Bestelerinizin hikayesini dinlemek isteriz…

Kalbe dokunmalı önce. Yaşadıklarından etkileniyor insan, bazen de yaşattıklarından. Gördüklerinden, hissettiklerinden, düşüncelerinden hatta. Şair sözü ise eğer, elbette sözün gücünden… Sözün ve notanın ahenkli birliğini sağlamak, matematiksel kurgulardan çok ötede  bir ilham meselesi ve tamamen Allah vergisi bence. Bir sözü, bir şiiri notalara bürümek; şiire yeni bir boyut katmaktır aslında. Sözün altını çizerek, onu daha kalıcı kılmaktır.

*Hemen hemen herkes özellikle pop müziğinde artık kalıcı eserler üretilmediğinden şikâyetçi kalıcı eser üreten biri olarak Türk Pop müziğinin geldiği noktayı nasıl yorumluyorsunuz?

Günümüz sosyo ekonomisi ve gelişen teknoloji ile birlikte, daha çabuk tüketen bir toplum olduğumuz doğrudur. Bu duruma adapte olup, kendimizi dönüştüremediğimiz yanlarından şikayet edip hayıflanmak yerine herkesin işini en iyi şekilde yapması gerektiğine inanıyorum. Gönülden yapılan her şey, önünde sonunda gönüllere girecek ve kalıcılığını sağlayacaktır. Hatırlandığımız ve unutulmadığımız sürece varız nihayetinde….

 

Devamı New İstanbul Dergisinde…