Gündem

Aydilge ile Çok Özel

By  | 

+ Aydilge’yi tanıya­bili rmiyiz, kendini­zi biraz anlatır mıs­ınız?

Bir öykü anlatayım istiyorsunuz yani… Peki 🙂 Kahramanımız Aydilge, geceleri çıkar içimden, dünyayı döndürmeye çalışır, ama doğru dürüst dönmez dünya. Ne tembel, ne coşkusuzdur! Yine de o her gece yeniden çıkar içimden, bir umut, dünyayı daha hızlandırırım diye… Ama herkes durur, dünya uyur, durmak en kolaydır çünkü. O zaman şarkılar yapar Aydilge: İnsanlar bastırdıkları duygularını yeniden hatırlasınlar, kalplerine kendi elleriyle taktıkları kelepçeleri çözsünler diye… Çünkü kim ne dermiş, komşu görmüş, çok ayıpmış diyerek bastırdığımız her arzu ve tutku, aslında genel geçer doğrular değildir. Bize dayatılan ikiyüzlü değer yargılarıdır bunlar sadece. Aydilge, kilit kırmayı ve kelepçe çözmeyi seven bir müzisyen ve yazardır kısacası 🙂

+ Şubat ayında Türki­ye’de ilk defa “Evden Canlı Canlı” adlı akustik albümü yaptı­nız. Böyle bir albüm yapma fikri nasıl oluştu, sonrasında al­dığınız tepkiler nas­ıldı?

Belki garip olacak ama size poğaça örneğini vermek istiyorum. Hani pastane poğaçası vardır, iyidir, hoştur, ama ev poğaçasının tadı bambaşkadır. Sıcacık, el emeği, göz nuru, mis kokulu…  İşte biz de, evimin salonunda bu leziz şarkıları pişirdik…. Şu zamanda her şey o kadar mekanik ve prodüksiyona bulanmış durumdaki, hepimizin samimiyete ihtiyacı var. Bu sefer istedim ki, dinleyici bana, benim evime gelsin. Evimde canlı canlı çalalım söyleyelim.. Küçük bir komün, bir aile gibi… Akustik tatta, sıcacık, samimi bir ev konseri yapalım ve bunu canlı canlı kaydedelim.

  • Özellikle son albü­münüzden ve diğer si­ngle ve albümleriniz­den bahseder misiniz?

”Evden Canlı Canlı”, aslında akustik albümlerden farklı. O işler yine bir albüm mantığında kaydediliyor. Yani stüdyoya girip, ayrı ayrı tüm enstrümanlar kaydedilip, belki defalarca tekrarlanıp, sonra en güzel yerleri editlenip, hatalardan arındırılıp cilalı bir sound ile albüm formatına getiriliyor. Benim yaptığım ise gerçek bir ev sound’u oluşturmaktı. Yani evimde kurduğumuz mini kayıt sistemi ile canlı kayıt yapıp, bir ev konseri ruhunu tam anlamıyla dinleyiciye yansıtabilmek. Kemanda Utku Barış Andaç, çelloda İsmail Kaya gitarlarda Cem Sarıoğlu ve Özcan Ak bana eşlik ettiler. Bu çok değerli adamlarla yaratığımız ahengi de Alen Konakoğlu kayda aldı. Çalım sırasında, İsa Kurt ve ekibi bizi kesintisiz çektiler. Kayıtlar, müzik olarak ilk önce Spotify’da yayınlandı. Videolar da youtube’da birer birer yayına girdi. Her şeyin doğal olmasına özen gösterdik. Hatta kedim Miko da bize eşlik etti. Müziği çok sever. Bütün kayıt boyunca etrafımızda dolaştı. Bir şef edasıyla hepimizi yönlendirdi:)

+ Evden Canlı Canlı akustik albümü Türki­ye’de bir ilk, bu ta­rz yenilikler gelecek mi? Mesela Aydilge­’yi Periscope üzerin­den konser verirken görecek miyiz?

Olabilir, neden olmasın? Vallahi hayat biz plan yaparken, başımıza gelen şeylerden ibaret… Dolayısıyla müziğin içinde yaşıyorum, ama başıma gelen her şeye de güveniyorum, teslim oluyorum. Yani hayatın bize garezi olduğunu düşünmüyorum (Gülüyor) Başımıza gelen kötü şeylerin bile aslında bizi dönüştürecek bir vesile (yani aslında yine iyi bir şey) olduğuna güveniyorum. O yüzden evet planlarm var, müzik için, aşk için, sevda için; ama olan, gelen her şey de başım üstüne…

+ Müzik kariyerinize TRT Ankara Radyosun­da Çocuk Korosunda Türk Sanat Müziği yap­arak başladınız. İle