Göze Çarpanlar

Aşkın S(en) Hali

By  | 

Kabul edelim herkes dört dörtlük olmak zorunda değil. Bunu ilişkiler üzerine konuşacak olursak; Sevmek, insanların erdemleri kadar kusurları da olduğunu gerçekten bilmek, kabul etmek ve anlamak demektir. Sevdiğimiz kişinin bizi rahatsız eden taraflarına hoşgörü göstermek ve güven kapılarını açmak demektir gerçek aşk.

Onun içindeki canavarları, öfkeyi, kızgınlığı ve çelişkileri tanıyana dek birini gerçekten sevdiğinizi söyleyemezsiniz. Gerçekten sevdiğinizde, ilişkilerin güzellikten ibaret olmadığını anlarsınız. Kaos ve her an yaşanabilecek patlamalar da vardır.

Dedim ya herkes ve her şey dört dörtlük olamaz olmayacakta. Her şeyden önce şunu sakın unutma sevmek, muhtaç olmak değil, tercih etmektir. Şimdi başlayalım hadi Aşkın S(en) Haline

1- Doğal Davranın;

Sen, sen olduğun için değerlisin kasma kendini, rahat bırak. Karşınızdaki insanın sizi siz olduğunuz için sevdiğini hatırlayın. Mantıklı olanı değil, canınızın istediğini yapmayı önemserseniz. O yanınızdayken bile yalnızmış gibi rahat olursunuz. İşte o zaman iç dünyasını sevmeye başlarsınız.

2- Hissettiğiniz Şeyi Söyleyin;

Bir şeyleri söylerken çekinme seviyorsan seviyorum de, yanlışını gördüysen ona bunu hatırlat (hatırlat ki doğrusunu yapsın). Yalan söylediğini düşünüyorsan ya da aldattığın bunu direkt ona söyle imalarda bulunarak ilişkinizde sürtüşmeler yaşamanın anlamı yok. Her ne olursa olsun ne hissediyorsan onu dile getir. Karşınızdaki kişi sizi nasıl mutlu edeceğini bilemeyebilir. O halde birlikte birbirinizi keşfedin bu çok zor bir şey değil. Kısaca aslında istediklerinizi elde etmek için öncelikle dile getirmeniz gerekiyor.

3- Yeni Şeyler Denemekten Korkmayın;

İnanın 60 yaşınıza geldiğinizde denemek istediğiniz şeyleri yapmak çok daha zor bir hale gelecek ve artık çok geç olacak. Bu yüzden şimdi yapın! Beklemenin ve durmanın iyi bir tarafı yok, aradığınız o mucize ayağınıza gelmeyecek! Güneşin doğuşunu ya da batışını seyredebilirsiniz. Playstation oynayarak birbirinize meydan okuyun! Uçurtma uçurabilirsiniz. Kamp kurabilirsiniz .Komik videolar çekebilirsiniz. Ve emin olun bu uzar gider yeter ki siz birlikte farklı ve keyifli vakit geçirebilmekten korkmayın.

4-Oynamanın Tadını Çıkarın;

Birlikteyken eğlenebilmek çiftlerin arasındaki bağı oluşturan en kilit noktalardan biri. Doğduğumuz andan itibaren insanlarla oynayarak iletişim kuruyoruz. Takım arkadaşlarımızı, risk almayı ve güvenmeyi bu şekilde öğreniyoruz. Oyunun kurallarını kimin koyduğuna veya oyun sırasında kimin bizi daha iyi desteklediğine bakarak karşımızdaki insanları tanıyoruz ve onlarla ne kadar uyumlu olduğumuzu görüyoruz. Birlikte oyun oynamak yaratıcılığı artırır ve hayatın zorluklarından uzaklaşıp beraber hayal kurma kasınızı geliştirir.

5- Birlikte Saçmalayın;

Birinin yanında çılgınca davranabilme özgürlüğünün gücünü hafife almayın. Çünkü aslında tüm unutulmaz hatıra ve maceraların temelinde birlikte saçmalamayı göze almak yatıyor. Aman şunu yaparsak elalem ne düşünür” gibi bir kaygınız olmasın. İkiniz de eğlendiğiniz sürece dünyanın geri kalanı umurunuzda olmaz. Eğer bunu başarabilirseniz en büyük başarılarınızı da, en büyük rezilliklerinizi de paylaştığınız kişi yalnızca o olur.

6- Karşılık Bekleme

İlişkideki paylaşımlar şefkat, empati ve karşılıklı saygı temelinde gerçekleşir. Karşılığında parterinizden bir şeyler beklemeden paylaşımda bulunun. İlişkide sürekli karşı taraftan karşılık bekleyerek bir şeyler vermek ilişkiyi sağlıksız bir hale sokar. Hem neden bekliyorsun ki beklenti insanı her zaman yorar. Beklentiler ise inan bana ilişkilerin durağı değildir. Bekleyeceksen hayattan gelecekten büyük şeyler bekle ya da iste. Aşk beklentiye girmeden yaşayınca daha güzel ve uzun süreli olur.

7- Kabullenmemek İçin Değil Düzeltmek İçin Mücadele Etmek;

Kavga etmek kıyamet alameti değildir, karşılıklı anlayışın geliştirilmesi için bir araç olarak kullanılabilir. Sağlıklı bir ilişkide, kavga, her iki tarafın da diğer tarafın bakış açısını gördüğü, duygularını anladığı bir davranıştır. Hayatımda ki insandan öğrendiğim en güzel şey ‘Sonuçtan çok nedenlere odaklan’ demişti bana. Bir konuda veya olan bir şey hakkında hesap sormaktan çok bunu neden yaptığını sorarsan daha iyi sonuçlar elde edersin. Ben denedim ve oldu, denemesi bedava 😊

8- Ortak Hedeflere Sahip Olmak

Her iki tarafın da gelecek için ortak bir hedefi olduğu bir ilişkide kişiler birbirlerini bu hedef yolundaki eylemlerinde desteklerler. Birlikte düşmek ve düşerken birlikte kalkmak size güç verecek emin olun. Ortak bir hayal ve hedefe sahip olmak sizi bir arada ve daha canlı tutacak.

Geldik sona doğru bak dostum aşk hiç yoktan ortaya çıkmaz, inşa edilir. Aşkı inşa edebilmek için bir takım gibi olmalısınız ve oyunun kurallarını belirlemelisiniz. İşte bu aşk oyununa girebilmek için iletişim kurmanın, karşınızdakini içtenlikle dinlemenin, empati ve açık diyaloğun gerekli olduğunu anlamalısınız.Sevmek, kontrol ya da talep anlamına gelmez.

Bu kadar şey yazdık, okudunuz ve hala olmuyor mu? O zaman diyecek tek şey kalıyor. Aşk sizi sıkıyorsa, bedeninize uygun değil demektir. Vazgeçin…

Çünkü sevmek, özgürlük ve güvendir.