Gündem

Andımız

By  | 

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz ay Danıştay Türk Eğitim Sendikasının başvurusu üzerine Öğrenci andını kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etti. Ondan sonra ise fırtınalar koptu. Tartışma ilk günlerde olduğu gibi alevli şekilde devam etmese de hala gündemdeki yerini koruyor.

Kanaatim bu konuya tartışmak  için öncelikle millet kavramını bilmemiz gerekiyor. Millet kısaca benzer özellikleri olan toplumu ifade ediyor. Aynı kültürün birleştirdiği topluluğa millet deniliyor.

Öyleyse Türk milleti denildiğinde ırkçı bir olguyu değil aynı hissiyatı paylaşan, benzer özellikleri olan toplumu ifade ediyoruz.  Yani etnik kökeni ne olursa olsun Türk, Kürt, Arap, Çerkez vs Türkiye’de yaşayan hatta yaşamasa da gönül bağı olan herkes Türk milletinin bir ferdidir. Dolayısıyla Türk milletinin ferdi olan herkes Türk’tür. Velhasıl her sabah Türklüğünü haykırmak ayrıştırmacı değil tam tersine birleştiricidir.

Doğruyum, çalışkanım; doğru ve çalışkanım demenin neresi çağdışıdır. Küçükleri korumanın, büyüklere saygı duymanın neresi kötüdür. Yurdu ve milleti canı kadar sevmek, sevdiğini dile getirmek ayıp mıdır?

 

Devamı New İstanbul Dergisinde…