Eğitim-Sağlık

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

By  | 

Akciğer kanseri belirtilerine geçmeden önce, düzenli olarak kontrol yaptırmanın kanserin belirlenmesi açısından ne kadar önemli olduğu hakkında kısa bir bilgi vereyim.

Akciğer kanseri olan hastaların yaklaşık %25’inde hiçbir belirti görülmemektedir. Bu kişiler akciğer kanseri olduklarını, başka bir şikayet veya hastalık nedeniyle röntgen çektirdiklerinde öğrenmektedir.

Kanser tedavisinde erken teşhisin önemi düşünüldüğünde, düzenli olarak kontrol yaptırmak akciğer ve diğer kanser türlerinin zamanında belirlenmesi açısından hayati önem taşımaktadır.

Belirti görülmeyen kısım dışında kalan diğer hastalarda ise yeni başlamış öksürük, öksürükle birlikte kan gelmesi, göğüs bölgesinde donuk ve sürekli ağrı, nefes darlığı, sesli nefes alıp verme gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Akciğer kanseri belirtileri; akciğerlerdeki tümör veya tümörlerin etkilerine bağlı olarak kanda, hormonlarda ve vücudun diğer bölgelerinde kendini gösterebilir.

Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer kanserinin karakteristik belirtileri inatçı öksürük, göğüs ağrısı, nefes darlığı ve öksürürken kan gelmesidir.

Öksürürken kan gelmesi akciğer kanseri olan kişilerin yaklaşık %25’inde görülmektedir. Tabii belirtiler tümörün büyüklüğüne ve vücudun başka bölgelerinde tümör olup olmadığına bağlı olarak değişebilmektedir.

Akciğer kanseri nedeniyle hormon dengesizlikleri görülebilir, kanda değişimler meydana gelebilir ya da diğer organlarda rahatsızlıklar görülebilir.

Her iki akciğerde ya da tek akciğerde bulunan metastatik tümörlerin neden olduğu belirtiler, tümörün yeri ve büyüklüğü ile yakından ilgilidir. Akciğerinde metastatik tümör bulunan hastaların yaklaşık %40’ında bazı belirtiler görülür.

Erken Dönem Belirtileri

Geçmeyen Öksürük: Birçok insan inatçı öksürüğü toza, alerjilere, gribe, dumana, hava kirliliğine ve diğer faktörlere bağlayarak pek önemsemez. Ancak bir kaç hafta boyunca devam eden öksürük akciğer kanseri belirtisi olabilir.

Bu öksürükle birlikte kan geliyorsa vakit kaybetmeden muayene olmalısınız. Öksürükle birlikte gelen kan aşırı olmayabilir, balgamın içinde az bir miktar bulunabilir.

Hareketle Birlikte Yaşanan Nefes Darlığı: Akciğer kanserinin bir diğer erken dönem belirtisi nefes darlığıdır. Nefes darlığı sadece aktiviteler sırasında görülür. Bu belirtide genellikle yaş alamaya, fazla kilolara veya yeterince egzersiz yapmamaya bağlanarak göz ardı edilebilmektedir.

Fiziksel aktiviteler sırasında “nefessiz” kaldığınızı hissediyorsanız ve sık sık derin nefes alma ihtiyacı duyuyorsanız uzman kontrolüne ihtiyacınız olabilir.

Omuz, Kol, Sırt ve Göğüste Ağrı: Akciğerde oluşan tümörler sinirlere baskı yaptığında vücudun çeşitli bölgelerinde ağrılar görülebilir. Eğer omuz, sırt, göğüs ve kollarınızda herhangi bir zorlanma ya da yaralanmaya bağlı olmayan ağrılar yaşıyorsanız ve bu ağrılar öksürükle birlikte görülüyorsa doktora gitmeniz gerekebilir.

Akciğer kanseri olan hastaların %50’si göğüs veya omuz bölgesinde, öksürük ve nefes alıp verme sırasında artan ağrılar yaşamaktadır.

Sık Yaşanan İltihaplı Hastalıklar: Sık sık bronşit ya da akciğer iltihaplanması yaşayanlara, daha sonra akciğer kanseri teşhisi konması nadir olarak görülen bir durum değildir. Eğer tümör, hava kanalına yakın bir noktadaysa bu gibi hastalıkların sık görülmesi normaldir.

Tabii bu iltihaplı hastalıklar uzun süreli sigara kullanımı nedeniyle de ortaya çıkabilir. Ancak bu tip hastalıklar tekrar ediyorsa en güvenli yol akciğer kanseri için detaylı bir kontrol yaptırmaktır.

Genel Sağlıkta Görülen Değişimler: Sağlığınızda meydana gelen bazı değişimler, ilgisiz olarak görülse de akciğer kanseri belirtisi olabilir ve bu belirtilerin ciddiye alınması gerekir.

Örneğin nedensiz diz ağrısı, kronik yorgunluk, iştah azalması hatta depresyon bile bu belirtiler arasında gösterilmektedir. Burada önemli olan nokta, vücudunuzda meydana gelen değişimlere dikkat ederek doktor kontrolü gerekip gerekmediğine karar verebilmeniz.

Erken dönem belirtileri her akciğer kanseri vakasında görülmeyebilir, hatta erken dönem akciğer kanserinin herhangi bir belirti göstermemesi normal olarak kabul edilir. Fakat kanser ilerledikçe belirtiler ortaya çıkar ve bu belirtiler zaman içinde şiddetini arttırabilir.

İlerleyen aşamalarda aşağıdaki belirtiler görülebilir;

 • Enerji azlığı, kronik yorgunluk
 • Nedeni belirlenemeyen kilo kaybı
 • İştah azlığı
 • Hırıltılı nefes alıp verme
 • Yüzün şişmesi
 • Yüksek ateş
 • Kısık ses
 • Yutkunurken zorlanma
 • Nefes alırken yaşanan ağrılar
 • Parmaklarda şekil değişikliği
 • Lenf bezlerinin şişmesi
 • Karnın sağ tarafında yaşanan ağrılar
 • Kaslarda güçsüzlük
 • Erkeklerde göğüslerin şişmesi
 • Baş dönmesi, zihin karışıklığı
 • Ayak ve el parmak uçlarında batma, karıncalanma

Yukarıdaki belirtilerden bir veya birkaçını yaşıyorsanız muayene olmalısınız. Bu belirtiler başka bir rahatsızlık nedeniyle de görülebilir ancak tedbiri elden bırakmamak adına doktorunuzdan akciğer röntgeni talep edebilirsiniz.