Yaşam

8 Şarkı 8 Aşk Hikayesi

By  | 

Ahmet Kaya – Zahidem

Neşet Ertaş’ın en çok sevilen Türkülerinden biri olan Zahidem Neşet Ertaş’ın kendi tabiriyle sevip kavuşamadığı Zahide’si için yazılmış. Türkü çok beğenilip söylenince ve üstüne sürekli yeni sözler eklenince destan halini almış. Neşet Ertaş bu duruma Herkesin bir zahidesi varmış demek ki diyor ve ekiyor. “Benim ki, boynumu bükük koyan bir eski aşk hikayesi”

Ahmet Kaya – Hiçbir Şeyimsin

Sözleri şair Atilla İlhan’a ait bu eser, şair orta yaşlarında üniversiteli bir bayanla tanışır. Kısa süre sonra telefonla konuşmaya başlar ve birbirlerini tanımaya çalışırlar. Telefon görüşmeleri sıklaşır ve bir gün arkadaşı sorar ben senin neyinim diye Atilla İlhan cevap verir “Sen benim hiçbirşeyimsin”  ve ardından bu şiiri yazar. Daha sonra bu şiir Ahmet Kaya yorumlayacaktır.

Mor ve Ötesi  – 23

Mor ve Ötesi solisti Harun’un Şafak adlı sevgilisine hitafen yazılmıştır. “Ş” alfabenin 23. Harfidir. Şarkının adı bu yüzden 23’tür.

Ada Sahilleri

İstanbul ve denize sevdalı iki aşığın hikayeleridir. Kadın denizde kaybolunca erkek İstanbul’un tüm sahillerini arar en son prens adalarına  çıkar ve sevdiğini beklemeye koyulur. Fakat sevdiği bir türlü gelmeyince bu sözleri yazar.

Duman – Bal

Duman grubunun solisti Kaan Tangöze ilk albümünü çıkaracağı zamanlarda bir kadınla beraberdir. Albümü çıkaracağı gün sevgilisiyle tartışır. İlk albüm konserine sevgilisinin geleceğini düşünür. Onu bir türlü göremese de bütün şarkılarını onun için söylemeye başlar. Zaten tüm sözler onun için yazılmıştır. Ancak konser sonrasında kulise gelmesini beklediği sevgilisi Ahu gelmez ve acı gerçeği zorla da olsa Kaan’a söylerler. Ahu’nun ailevi nedenlerden dolayı psikolojik sıkıntıları vardır ve o gece intihar etmiştir. Kaan bunun ardından uzunca bir süre kendi içine kapanır. Hiç kimseyle konuşmaz ve bu sözler o zaman yazılmıştır.

Fatih Kısaparmak – Kilim

Geçmiş zaman bir fakir çobanla, ağanın kızı birbirlerine aşık olur. Çoban aşkın verdiği cesaretle kızı ağadan ister. Ancak ağa hiddetlenir çobanı bir güzel dövdürdükten sonra kızını da kendisi gibi ağa olan yaşlı biriyle nişanlar. Kız aşkının hasretiyle kilim dokur sürekli gözyaşlarını akıtır kilime durumdan etkilenen evleneceği ağa, kızın babasıyla konuşur. Çoban ile kızı evlendirirler. Bu hikayeyi duyan Fatih Kısaparmak kendince sözleri yazar ve o meşhur eser ortaya çıkar.

Barış Manço – Kol Düğmeleri

Barış Manço’nun abisi Savaş Manço’nun aktardığına göre Barış gençken nişanlandığı Semra adlı kız için yazılmıştır. Barış o yıllarda okumaya gittiği Belçika’ya gittiğinde nişan bozulmuş ve Barış yaşadığı hüznü Semra’nın kendisine hediye ettiği  kol düğmelerinden yola çıkarak kağıda dökmüştür.

 

İlhan İrem – Olanlar olmuş

Rivayete göre İlhan İrem askerden döndüğünde sevgilisi en yakın arkadaşıyla nişanlanmıştır. Bu hüzünlü duruma hitaben İlhan İrem bu sözleri yazmış ve daha sonra seslendirmiştir.