Gündem

15 Temmuz Baba- Oğul Şehit!

By  | 

15 Temmuz Baba- Oğul Şehit!

Erol Olçok – Abdullah Tayyip Olçok

Önümüzde ki sayıyı çeşitli röportajlar ve görgü tanıklarıyla ayrıntılı olarak hem 30 Ağustos Zafer Bayramımıza hem de 15 Temmuz millet destanımıza ayıracağız. Ancak bu sayımız da hain kalkışmaya karşı baba oğul şahadete koşan Erol Olçok ve Abdullah Tayyip Olçok’ın destansı hikâyesini sizlerle buluşturmak istedik…

15 Temmuz 2016 Akşam saatleri Türkiye bir anda hareketlendi.  İlk dakikalar olan bitene kimse anlam veremezken daha sonra olayın bir darbe kalkışması olduğu ortaya çıktı. Boğaz köprüsüne tanklar konuşlanırken, Ankara ve İstanbul’da alçak uçuşlar yapılıyor, çeşitli kurumlara zorla giriliyor ve televizyonda darbe bildirisi okunuyordu.  Bu sırada ilk canlı yayına bağlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan halkın gücünün üstünde bir güç olmadığını belirterek Milletimizi meydanlara davet etti. Elbette ki bu davet, hain darbeye karşı duruşun, milletçe birliğin, dirilişin ve elbette ki şahadete yürüyüşün de davetiydi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk milletini ve Türk vatanını işgale hazırlanan bir avuç gözü dönmüş hainin karşısına tıpkı milli mücadele yıllarında olduğu gibi ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ düsturu ile imanın en safiyane  şekliyle karşı koyuyor, gücünü de milletten alarak meydana iniyor ve milleti meydanlara çağırıyordu. Elbette ki bu çağrı karşılıksız kalmayacaktı. Milattan Önce 250’li yıllarda Mete Han’ın çağrısı neyse, 1071’de Malazgirt önlerin de ki Alparslan’ın çağrısı neyse, 1453’te kutlu fetih öncesi uzun süren kuşatmanın ardından Fatih Sultan Mehmet’in çağrısı neyse, 1919’da Mustafa Kemal’in çağrısı neyse bu öyle bir çağrıydı. Yıllardır köz olarak duran milletin ateşi bu kıvılcımla yanmış, harlanmıştı. Milletin gücünün önünde hiçbir şey duramazdı. Türk milleti akın akın meydanlara koşuyor, darbecilerin silahına göğsündeki imanla karşı koyuyor, tankların önüne yatıyor, gözünü kırpmadan şahadete koşuyordu.

O gece şahadet şerbetini içenlerden ikisi de baba oğul Erol Olçok – Abdullah Tayyip Olçok ‘tu.

Ne baba oğlu ne oğul babayı bırakmıştı.

Darbe gecesi sokağa çıkmaya hazırlanan baba Erol Olçok’a sen nereye ben oraya diyerek yanında meydana inen Abdullah Tayyip babası ile birlikte şahadete yürüyecekti.

O gece Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip, önce Altunizade’ye gitti. Burada darbeye karşı meydana inen kalabalığa moral veren Erol Bey darbecilerin tanklarıyla konuşlandığı Boğaziçi Köprüsüne, oğlu ile beraber vatandaşlarla kol kola yürüyerek geldi. Erol Bey bu vatan bizim kimse alamaz diye hem kalabalığa önderlik ediyor hem de bu işgal girişimine çareler arıyordu. Karşısında namlusu halka çevirmiş hainlere karşı yaptıklarının yanlış olduğunu anlatan Erol Bey onları ikna etmeye çalışıyordu. İkna olmayacaklarını anladığı anda canından çok sevdiği oğlunu güvenli bir yere almayı düşünen Erol Bey’e ateş açıldı.   Bu sırada babasına yardıma koşan Abdullah Tayyip iki zırh delici mermiyle olay yerinde, babası ise kaldırıldığı hastanede şehit düştü.

Kabirleri nur olsun…

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Erol benim yol arkadaşımdı

Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok, Marmara İlahiyat Fakültesi Camii’nde düzenlenen cenaze törenin ardından Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi. Cenaze namazında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gözyaşlarını tutamadı. Konuşmaya devam edemeyeceğini ve çok üzgün olduğunu belirten Erdoğan, “Erol benim yol arkadaşımdı” dedi. Erdoğan, Olçok’ların kabri başında Kur’an-ı Kerim okudu.

 

Erol Olçok

1993 yılından itibaren Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte çalışan, özellikle AK Parti’nin kuruluşundan bu yana reklam, kurumsal tanıtım ve organizasyon konularında büyük emek veren Erol Olçok, FETÖ’nün hain darbe girişimi sırasında 16 yaşındaki oğlu Abdullah Tayyip ile birlikte önce Altunizade’deki ardından saldırıların yoğun olduğu 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ndeki direnişe katıldı. Olçok ve oğlu, darbecileri ikna etmeye çalışırken hainlerin kurşunlarıyla köprü üzerinde şehit düştü.

Çorum’dan İstanbul’a başarı dolu bir hayat

Erol Olçok, 5 Mart 1962 tarihinde Çorum’un Mecideyekavak Köyü’nde doğdu. İlkokulu köyünde okuduktan sonra Çorum İmam-Hatip Lisesi’nde öğrenimine devam etti. 1982 yılında üniversiteyi kazanarak ilk kez İstanbul’a geldi. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi Estetik ve Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun oldu. 1987 yılında Slayt Reklam, 1988 yılında Rekpa Reklam, 1989 yılında ise Ajans E’yi kurdu.

27 Mart 1994 Yerel Seçimleri’nde ilk seçim kampanyasını yaptı. Sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul Ulaşım A.Ş.’de Basın Danışmanı olarak göreve başladı. Ocak 1995’de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın basın danışmanı oldu. 1998 yılında Nihal Olçok ile evlendi ve 1999 yılında ilk evladı Abdullah Tayyip doğdu.

1998 yılında Arter isimli reklam ajansını kurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 1993 İstanbul İl Başkanlığı döneminden bu yana birlikte çalışan Erol Olçok, AK Parti’nin ismini, logosunu tasarladı, sloganlarını buldu ve partinin kurumsal kimlik çalışmalarını gerçekleştirdi. 3 Kasım 2002’de AK Parti’nin Genel Seçim Kampanyası’nı yönetti. Erol Olçok’un 2007’de “Durmak Yok Yola Devam”, 2011’de “Aynı Yoldan Geçmişiz Biz”, 2014’de “Bayrak”, 2015’de Cumhurbaşkanlığı “Fors” filmi çalışması en bilinen çalışmaları oldu.

Abdullah Tayyip Olçok

15 Temmuz gecesi vatanına, milletine ve bayrağına sahip çıkmak için babası Erol Olçok’la birlikte köprüye koşan Abdullah Tayyip Olçok, iki mermiyle vuruldu ve henüz 16 yaşında şahadete kavuştu. Lise öğrencisi Abdullah Tayyip, FETÖ’nün kanlı darbe girişiminin en genç şehitlerinden biri oldu.

24 Haziran 1999’da İstanbul’da, ailesinin ilk evladı olarak dünyaya gelen Abdullah Tayyip Olçok, 2006 yılında Capitol İlköğretim Okulu’na başladı ve iki yıl sonra Özel Efdal İlköğretim Okulu’na devam etti. Lise hayatına 2013’te, Ahmet Keleşoğlu Anadolu Lisesi’nde adım attı. 2015’te ise Koşuyolu Özel Birey Temel Lisesi’ne geçiş yaptı. Hukuk okumak istediğini söyleyen Abdullah Tayyip, üniversiteye giriş sınavlarına hazırlanıyordu.