Eğitim-Sağlık

100 yıllık müjde

By  | 

ABD’de, İki ilacın birlikte kullanılmasıyla ölümcül kanser hastalığının tedavisinde başarı sağlandı… Birkaç günlük ömrü kalan hastalar, ayağa kalktı…

Modern çağın vebası olarak gösterilen kanser hastalığına karşı çok önemli bir adım atıldı. ABD’deki Yale Kanser Merkezi’nden Prof. Ray Herbst, immünoterapiye, yani vücudun bağışıklık sisteminin kanserli hücrelere saldırarak yok etmesine dayalı tedavinin yakın zamanda standart kanser tedavisi olarak kemoterapinin yerini alabileceğini söyledi. Prof Herbst, “Kanser tedavisinde bir paradigma değişikliği görüyoruz. Artık kesinlikle uzun süre hayatta kalma potansiyeli ve etkili tedavi yöntemleri var. Uluslararası çaptaki araştırmada cilt kanserinin en ağır türü olan melanomun tedavisi için ipilimumab ve nivolumab ilaçları kullanıldı. Tedavi, ileri derecede melanom olan 945 hastadan yüzde 58’inde kanserin ilerlemesini yaklaşık bir yıl durdurdu, bu süre içinde tümörlerin de kontrol altına alındığı veya küçüldüğü gözlendi. Daha önce yalnız ipilimumab kullanılarak yapılan deneylerde ise hastaların sadece yüzde 19’unda ve sadece 2,5 ay süreyle tümörlerin ilerlemesi durdurulabilmişti. Birçok kanser hastası için büyük umut verdiğimizin farkındayız” dedi.

CİLT KANSERİNDE ÇOK ETKİLİ
İngiliz bilim insanlarının yaptığı araştırmada, ilaçların denendiği cilt kanseri hastalarının yaklaşık yüzde 60’ında tümörler küçüldü veya tamamı yok oldu.

İMMÜNO TERAPİ NEDİR?
İmmünoterapi, kanserle mücadele araştırmalarında hızla gelişen bir alan. Bağışıklık sistemi vücudun enfeksiyona karşı en etkili silahlarından. Ancak, vücudun kendi hücrelerine saldırmasını önleyen için bazı ‘fren’ mekanizmaları bulunuyor. Immünoterapi, bağışıklık sisteminin kanserli hücreleri tanıyarak yok etmesini sağlamaya yönelik tedavilere deniyor. Kanseri yenen Vicki Brovn, “Hayatımın en mutlu günlerini yaşıyorum. Bu hastalığı yenebileceğimi hiç düşünmemiştim” dedi.
mujde-kanser
KAYNAK: TAKVİM